Dovoz a donáška jídla pečovatelskou službou

V mini článku se dozvíte podrobnější informace o často využívaném a dobře známém úkonu pečovatelské služby Dovoz a donáška jídla, a to včetně cen platných od 1. 5. 2021.

Dovoz a donáška jídla patří mezi základní činnosti pečovatelské služby. Naši klienti mají na výběr ze dvou jídelen. Obědy dovážíme ze Školní jídelny ve Smiřicích nebo z Jídelny v Holohlavech.
Jídelna Holohlavy vaří každý den čtyři hlavní jídla, strava tam je mírně kořeněnější, vařená spíše pro dospělé osoby. Školní jídelna je naopak dietnější. V tuto chvíli vaří pouze jedno jídlo, a to po dobu omezení výuky na základních školách. Za normálního provozu je i zde na výběr, každý den ze dvou jídel.

Cena obědu ze Školní jídelny je v tuto chvíli 70Kč.
V Holohlavské jídelně stojí oběd pro naše klienty 75Kč.

Samotný úkon Dovoz a donáška jídla je dle ceníků účtován 30Kč/1jídlo.

Klientům jsou bezplatně zapůjčeny dva termojídlonosiče pro zachování čerstvosti a teploty jídla. Za klienta s jídelnou komunikujeme například ohledně odhlášek. Jídlo donášíme přímo do domácnosti a klienta potřebujeme při předání obědu vždy vidět. Pečovatelská služba nesupluje komerční dovážkovou službu pro stále vitální seniory. Naši klienti mají sníženou soběstačnost, ať už z důvodu vysokého věku nebo nepříznivého zdravotního stavu a nedokáží si zajistit teplý oběd jiným a pro relativně zdravého člověka běžným způsobem.

Ve skutečnosti si naši klienti nejčastěji pro pohybové obtíže nedokáží u branky nebo dveří oběd samostatně převzít, jídlo potřebují naservírovat a podat ke stolu nebo by komunikace a pravidelné objednávání jídla byla nad jejich síly a potřebují empatičtější a jejich handicapy více zohledňující přístup. V některých obcí bez občanské vybavenosti zase třeba komerční služba není vůbec dostupná.
Dalším častým důvodem je, že klienti bývají mnohdy celé dny sami doma. Jejich zdravotní stav je kolísavý nebo nevyzpytatelný a díky spolupráci s pečovatelskou službou mají sami klienti i jejich rodinní příslušníci jistotu, že při předávce oběda také proběhla kontrola, že je u nich vše v pořádku.
V opačném případě postupujeme podle předem dojednaného způsobu. Své klienty nenecháváme v nesnázích. U nás se mohou spolehnout na profesionální, lidskou důstojnost a práva respektující jednání postavené na zájmu a principu partnerství.

Pomozte nám zvýšit dosah našich článků, sdílením na Facebooku, děkujeme.